Küçük Bir Latex Deneyimi

Merhabalar,

Bugün size Latex ile yaşadığım ilk deneyimimden, basitce kurulumundan ve kullanımından bahsetmek istiyorum. Daha sonrada öğrenmek adına kendim için hazırladığım cv örneğinin tex ve pdf dosyasını paylaşacağım.

Bitirme projesinin raporlama kısmında bende herkes gibi Microsoft Word kullandım. Açıkcası bazı noktalarda beni deli etti. Halit'in muhteşem Latex övgülerinden sonra ben de öğrenme kararı aldım.

Kurulum

Ben mac ve arch linux sistemlerine kurulum yaptım. Bunlardan kısaca bahsedeyim.

MAC Kurulumu

İlk önce tex kurmalısınız. Bunun için buradan indirerek kurulumu yapın. Daha sonra editör olarak textmaker için kendi sitesinden sisteminize uygun olan versiyonu indirerek kurunuz.

Arch Kurulumu

Arch için sırası ile şu komutları çalıştırın.

$ sudo pacman -S texlive-most
$ sudo pacman -S texmaker

Kurulum tamamlandıktan sonra örnek olarak Texmaker'da Wizard->Quick Start sekmesinden hızlı bir başlangıç ile Texmakerın sizin için bir döküman oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Bu adımı uygularsanız döküman içerisinde şu kodları göreceksiniz.

\documentclass[10pt,a4paper]{book}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage{amsmath}
\usepackage{amsfonts}
\usepackage{amssymb}
\begin{document}
İlk döküman örneği
\end{document}

İlk satırda documentclass ile hazırlanacak olan dökümanın yazı boyutunu, kağıt boyutunu ve ne tür bir döküman olduğu belirtilmiş. Daha sonra bazı paketler içeri dahil edilmiş ve \begin{document} ile dökümana başlanılmıştır. Texmaker içerisinde menüden Quick Build derseniz derlenecek ve bulunduğu dizine PDF dosyasını oluşturacaktır.

Benim bu aşamadan sonra ilk yaptığım işlem Latex ile ilgili çok güzel olan Türkçe İnce bir LATEX 2ε Elkitabı'ını okumaya başlamak oldu. Türkçe hali hazırda zaten çok güzel bir kaynak olduğu için ben aynı şeyleri tekrar etmemek adına latex anlatımına girmeyeceğim. Merak edenler bu kitabı okuyabilirler. Açıkcası ben hemen hemen yarısını okudum ama bir süreden sonra komutları tek tek denemediğim için sıkıldım ve ihtiyacım oldukça internetten bakarım diyerek okumayı bıraktım. Onun yerine öğrenmek için kendime bir cv hazırlamaya karar verdim.

Latex'i online olarak kullanmak isterseniz gayet başarılı bir site olan sharelatex'i kullanabilirsiniz. Kendi içerisinde ihtiyaca göre kategorilenmiş hazır şablonlarıda bulundurmaktadır. Açıkcası ben de sıfırdan bir döküman yazacağımı sanmıyorum. Yapacağım işlemler hazır olan bir şablonu düzenlemek olacaktır, ki cv örneğinde de bunu yaptım.

Latex kurulumu ile sisteme hali hazırda bir çok paket kurulmaktadır. Ama kurulu olmayan bir paket için https://www.ctan.org/ adresini kullanabilirsiniz.

CV Örneği

Hazırlamış olduğum CV'nin .tex dosyasına cv.tex linkinden ulaşabilirsiniz. İlk başta biraz karmaşık gelebilir. Ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Aynı dosyanın çıktısını ise cv.pdf linkinden ulaşabilirsiniz. Pdf dosyasında gördüğünüz gibi her şey çok nizami ve tatlı.

NOT: Açıkcası ben Latex'in Word'ten daha kullanışlı olduğuna karar verdim. Word ile döküman hazırlarken bazı durumlara göz ile karar verme durumları çok canımı sıkıyor. Burada öyle bir durum söz konusu değil herşey komut ile yapıldığı için tüm işlemleri Latex kendisi hallediyor. Bunun yanında matematiksel operatörlerin kullanımı çok daha kolay. Bizim gibi kod yazan insanlar dökümana kod eklemek için genelde ekran görüntüsünü döküman içerisine eklemektedir. Latexde ise kod ekleme işlemini text olarak yapmaktadır. Kod eklemek için Listings paketini inceleyebilirsiniz.

Not: Yukarıda belirttiğim gibi bende ilk defa bugün Latex ile haşır neşir oldum ve çoğu komutunu, kullanımını bilmiyorum. Ama bundan sonra hazırlayacağım tüm dökümanları Latex ile hazırlayacağım ve hazırlarken öğreneceğim.